دوره ها

قرعه کشی با نرم افزار اکسل

احتمالا شما برنامه‌های تلویزیونی زیادی را دیده‌اید که در آنها بین بینندگان خود قرعه کشی کرده و جایزه می‌دهند. برای انجام این قرعه کشی چندین را وجود دارد. یکی از پرکاربردترین آنها استفاده از نرم افزار اکسل است.
اکسل یک نرم افزار صفحه گسترده است که امکانات فوق العاده‌ای در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. قرعه کشی نیز یکی از این امکانات فوق العاده است. در این مطلب به شما نحوه انجام قرعه کشی با نرم افزار اکسل را آموزش می‌دهیم.
در این آموزش ما 15 نفر انتخاب کردیم تا از بین آنها قرعه کشی کنیم. ابتدا یک صفحه اکسل مانند شکل زیر ایجاد می کنیم.

 

قرعه کشی در اکسل
ما افراد را وارد کرده‌ایم و قصد داریم تا یکی از آنها را انتخاب کنیم. برای این کار باید از تابع RANDBETWEEN استفاده کنیم. این تابع دارای دو آرگومان top (حد بالای اعداد تصادفی) و botton (حد پایین اعداد تصادفی) است. در این آموزش ما می‌خواهیم نام برنده در سلول D4 نمایش داده شود. برای این منظور فرمول زیر را در سلول D4 وارد می‌کنیم.

RANDBETWEEN(1,15)

قرعه کشی در اکسل

 

سپس دکمه اینتر را می‌زنیم و می‌بینیم که یک عدد به صورت تصادفی انتخاب شده است. هر بار که فرمول را وارد کنید نیز یک شماره جدید را انتخاب می‌کند.
خب همانطور که می‌بینید در این حالت شماره ردیف برنده نمایش داده می‌شود نه نام آن. اگر بخواهیم نام آن شخص در سلول نمایش داده شود باید از توابع COUNTA و INDEX استفاده کنیم. تابع INDEX برای بیرون کشیدن نفر برنده استفاده می‌شود. برای این کار باید فرمول زیر را وارد کنیم.

INDEX(A1:A15,RANDBETWEEN(1,COUNTA(A1:A15)))

قرعه کشی در اکسل

همانطور که در تصویر می‌بینید حالا به جای شماره ردیف، نام شخص نشان داده می‌شود.

نشان دادن جزئیات در اکسل

صبر کنید. هنوز آموزش تمام نشده

اگر در برنامه‌های تلویزیونی دقت کرده باشید زمانی که می‌خواهند شماره موبایل یک شخص را به این صورت نشان دهند معمولا بخشی از شماره آن را نشان نمی‌دهند. این کار را نیز می‌توانید در هنگام قرعه کشی با اکسل انجام دهید. با استفاده از تابع CONCATENATE فقط کافی است که فرمول زیر وارد کنید.
CONCATENATE(LEFT(D4,4),”***”,RIGHT(D4,4))

تابع مربوط به مخفی کردن اعداد

همانطور که میبینید شماره به صورت محرمانه در خانه مورد نظر نمایش داده می‌شود.

مخفی کردن شماره در اکسل

قرعه کشی با نرم افزار اکسل تنها بخش کوچکی از توانایی‌های این نرم افزار است. اکسل نرم افزاری است قدرتمند، جهت انجام اموری مانند محاسبات، آمار، حسابداری، برنامه ریزی و بسیاری امور دیگر. بدون شک این نرم افزار هیچ انتهایی ندارد و هرچه بیشتر با آن کار کنید بیشتر تشنه یادگیری آن می‌شوید.

نرم افزار آموزش از راه دور بیگ بلو باتن

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های فینگلیش تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های نامرتبط به مطلب تایید نخواهد شد.
  • از درج دیدگاه های تکراری پرهیز نمایید.
  • امتیاز دادن به دوره فقط مخصوص خریداران محصول می باشد.

*
*